Davutoğlu’ndan Flaş Açıklamalar

Ana Sayfa » Haberler » Davutoğlu’ndan Flaş Açıklamalar

Davutoğlu’ndan flaş açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu yarın (Cuma) CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye üçlü zirve önerdi.

AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu gazeticilere açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, “Sıkıyönetim yılları, Türkiye’de geride kalmıştır. Olağanüstü hal de geride kalmıştır” dedi.

“Demokrasilerde seçimlerde oluşan Meclis nihai çözüm makamıdır ve siyasi sorunların tartışılacağı, konuşulacağı yerdir” ifadelerini kullanan Davutoğlu, “Bazı partiler sorumluluktan kaçarken, bazı liderler sadece polemik yaparak gelecek seçimlere dönük şimdiden polemik yığınağı yaparken, biz hem hükümet kurma sorumluluğunu yerine getirdik, hükümet kurmak amacıyla yürütülen koalisyon görüşmelerini hem de ülke yönetimi için gece gündüz çaba sarf ettik” şeklinde konuştu.

Davutoğlu, “Şimdi koalisyon konusunda bize teklif gelmedi diye bir iddiayı kimse ileri süremez. Görüşmelerimizin amacı bir koalisyonun hangi şartlarda ve ne zeminde olacağı ve keşfedilmesi üzerine yapıldı” dedi.

Devlet yönetiminde hiçbir zaafa mahal vermediklerini belirten Davutoğlu, “Dünya ekonomisindeki kritik süreçler yaşanırken, ülkemizin ekonomik istikrarı yönünde de gerekli adımları attık, atmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİNİN ASKIYA ALINMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

“HDP’ye dönük olarak da, onun sırtını dayadığını iddia ettiği örgütlere dönük olarak da söylüyorum, Türkiye’de demokrasiyi korumak için alınması gereken her türlü güvenlik tedbirini, önlemi alacağız ama asla Türkiye’de demokrasinin askıya alınmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, “Milletimiz ve vatandaşlarımızın bütünü hükümetimizden, devletimizin kudretinden emin olmalıdır. Her ne suretle olursa olsun bu görevi ürettiğimiz sürece ülkemizin her bir köşesinde üzerimize gelen terör saldırıları karşısında kararlılığımızı hiçbir tereddüt göstermeden devam ettireceğiz” dedi.

24 AĞUSTOS GELMEDEN ÖNCE…

“Ben bütün siyasi partilere bir çağrıda bulunmak istiyorum” diyen Başbakan Davutoğlu, “24 Ağustos günü gelmeden önce, TBMM içinden bir hükümet çıkamadığı için Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümet çıkmaması dolayısıyla erken seçim kararı almasına mahal bırakmaksızın gelin biz görevimizi yapalım ve TBMM içinden bir hükümeti, erken seçim kararını da TBMM içinde alarak biz vazifemizi yapalım” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ’YE FLAŞ ÇAĞRI

“Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli’ye buradan çağrıda bulunuyorum, en kısa zamanda nerede ve hangi şartlarda isterlerse bir araya gelmeye hazırım. İstedikleri mekanda, istedikleri süreyle, istedikleri gündemle oturmaya hazırım.”

“SIKIYÖNETİM TALEBİNDE BULUNMAK SİYASİ SORUMSUZLUKTUR”

Başbakan Davutoğlu, “Milletimiz söz konusuysa biz egolarımızı bir kenara bırakırız. ‘Vesayetten kurtulsun da gelsin’ dedikleri halde ben hiçbir şekilde bunu tartışma konusu yapmadan gittim, çünkü milletimin geleceği benim şahsi egomdan daha önemlidir. Ama şimdi herkese soruyorum ne çözüm ürettiler, ne teklif ettiler? Her teklife hayır dedikten sonra çıkıp sıkıyönetim talebinde bulunmak, ‘TBMM içinde çözüm üretelim’ dedikten sonra çıkıp Milli Güvenlik Kurulu zeminine olayları çekmeye çalışmak, 28 Şubat mantığı gibi bir mantıktır” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMET KURALIM DİYORUM”

Davutoğlu, “Cumhurbaşkanımızın karar alması durumunda, Anayasa’nın 114 ve 116′ncı maddelerinin ruhuna ve mantığına uygun olarak, bütün partilerin bu hükümette yer alması çağrısında bulunuyorum. Hiçbir bahane göstermeden, hiçbir gerekçeyle birinin diğerini dışlamasına izin vermeden, madem ki bu kadar büyük sınamalarla karşı karşıyayız, madem ki böyle bir karar alınmak zorunda kaldı, bütün Meclis’i temsil eden bir tabloyla hükümet kuralım diyorum” ifadelerini kullandı.

“BİZ AĞIR SORUMLULUĞU ÜSTLENİRİZ”

“Kimse gelmezse gelmesin, biz ne denirse denilsin bu ağır sorumluluğu üstleniriz” ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, “Bedeli ne olursa olsun teröre karşı milletimizin bekası için verdiğimiz mücadeleyi yürütürüz. Seçimde kaybetsek dahi alınması gereken karardan bir an dahi feragat etmeyiz” dedi.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“62. Hükümet döneminde benim oluşturduğum Bakanlar Kurulu’nu Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Cumhurbaşkanımız anayasal olarak daha önceki bütün cumhurbaşkanlarında olduğu gibi onaylar ve o anlamda istişarede bir söz hakkı da vardır o ilişkinin doğası gereği ortaya çıkan. Bunu tartışmaya açtıktan sonra HDP’nin, gelecek üyelerin kendisine danışılmasını istemesi tam anlamıyla bir tutarsızlıktır. Ben ne yapacağımı bilirim. Anayasa ne derse onu yaparım. Eğer böyle bir ithamda bulunmasalardı, belki bir istişare ihtiyacı hisseder veya demokratik süreçlere duyduğum saygı gereği belki de bir istişarede bulunur, sorabilirdim. Ama bana hakaret ettikten sonra, anayasal çizgi dışına çıkıp benden bir tavır beklemeye de hakları yok.”

21 Ağustos 2015

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz