Hakan Fidan istifa etti, Ak Parti karıştı!

Ana Sayfa » Haberler » Hakan Fidan istifa etti, Ak Parti karıştı!

hakan-fidan-akparti-haber

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerde AKP’den milletvekili adayı olmak için yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti.

Hakan Fidan’ın adaylık girişimine Bülent Arınç “Birikim israfı” diye tepki gösterirken, Çalışma Bakanı Faruk Çelik “Birikimli bir arkadaşımız. Faydalı olur.” diye destek verdi. İşte AKP’deki Hakan Fidan tepkileri;

BÜLENT ARINÇ‘TAN ELEŞTİRİ

Hakan Fidan’ın adaylığına AKP içerisindeki en sert tepki partinin ağır toplarından Bülent Arınç‘tan geldi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Hakan Fidan’ın milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etmesine “Böyle bir süpermen görevi verilmiş bir insanın bir milletvekili olarak parlamentoya gireceğini ben israf olarak görürüm” dedi.

Arınç,” Sayın Başbakanımızın yetkisindedir diye Sayın Cumhurbaşkanı ifade ettiler. Yani ben burada şahsi düşüncemi ifade edebilirim. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü dışında olsun benim öyle bir zorluğum var. Bu sıfatı taşıdığım müddetçe söylediğim her şey hükümete mal edilebilinir. Ben yaptığı görevin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü eğer milletvekili olacaksa her milletvekili onun yaptığı işi yapamaz. Yani MİT Müsteşarı Türkiye için çok önemli bir iş yapıyor şu anda. Belki 50 milletvekilinin yaptığı işi yapıyor. Sıradan bir milletvekili olacaksa yani bir milletvekili arkadaşımızın yasa organındaki faaliyetlerine katılan bir milletvekili olacaksa bence bu görev çok daha önemliydi. Burada kalması gerekirdi” dedi.

“BAŞBAKAN OLMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Arınç Fidan’ın seçim sonrasındaki kariyerine ilişkin olarak ise “Milletvekili olarak kalmaz bakan olacak derseniz; başbakan olması mümkün değil, düşündüğüm kadarıyla. Yani bu seçimden sonrasının başbakanı bellidir. Şu ya da budur. Doğru mudur bir MİT Müsteşarının ileride başbakan olması, bana göre o da yanlıştır. Bakan olabilir mi? Belki bazı bakanlıklar olabilir, ama her bakanlıkta MİT müsteşarlığı yapmış bir insan için bence doğru bir görev değil. Şimdi dışişleri bakanı yapsanız; karşınızdaki dışişleri bakanı ile konuşuyorsunuz. Adam diyecek ki bu MİT’i idare eden insandı, benim hakkımda her şeyi biliyor. Ben de onun hakkında her şeyi bileyim. Söylenen sözler kuşku ile karşılanacak. İçişleri bakanlığı yapar mı derseniz fazlasıyla yapar. Ama her bakanlık görevinin düşünüldüğü için, bazı sıfatlarda yakıştırıldığı için mesela dışişleri bakanı olacağı söyleniyor. Ben şahsen uygun görmem. Sade milletvekilliği için hiç gerek yok. Ama bakanlık düşünülüyorsa bu bakanlığın yaptığı görevle biraz bağlantılı bir bakanlık olması gerekir.” dedi.

FARUK ÇELİK’TEN DESTEK GELDİ

Hakan Fidan’ın adaylık girişimine destek ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten geldi. Çelik  “Devleti bilen, tanıyan bir arkadaşımız. Uluslararası ilişkilerde son derece başarılı bir arkadaşımız. MİT Müsteşarlığına geldi, badireli, sıkıntılı dönemlerde görev yaptı. Şimdi de siyasete giriyorsa bu birikimin siyasete katkı sağlayacağı inancındayım” diye konuştu.

08 Şubat 2015

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz